Saving On Everything Back To School

The back to school madness is underway and we are all looking for ways to cut costs this time of year. Expectations run high, there are new book bags, sneakers, clothing, school supplies and lunch supplies. The list can be long and expensive. BUT, let's not worry about what others are doing or what the kids expect. In my books, it is better to teach frugality, and a reduced waste approach through re-using and recycling. Let's teach our children that they do not need NEW everything, there are so many items that can be re-used and recycled from previous years.

Kiss Traditional Money Jars Goodbye, Hello Quber!

Sponsored by Quber, all experiences and wording are my own.

Grab a toonie from the savings jar! That's how we don't save in this house, and I am sure we are not alone. The jar is there, and when the kids need a loonie for PJ day at school, or I want a coffee on my way to skating lessons, we grab the change out of the jar. So much for saving, or even having a goal associated with that jar, it's just there...

We all want to save for something, no matter how big or small, but how often do we actually set a value and timeline to that savings goal? Or how often do we grab from those savings, to use elsewhere?

What if I told you there is an app that will challenge you to be more aware of your transactions,  to cut back on extra spending, and automatically saves that money in a virtual money jar? It is here, and it is so much fun!

Quber is the ideal app to help you change your spending habits, set savings goals and watch them materialize through actual goal specific savings on a timeline.

Frugal Friday Everything Unscripted

Frugal Friday Tip: Save Money On Laundry

Saving Money On Laundry

Laundry is something we all have to do. So let's talk about ways to reduce the costs of this mundane weekly/daily chore. 

I feel like we do not wear our clothing or value our clothing the same as we did when I was growing up. We wore our clothes until they were dirty. Pants at least 2 times, maybe 3, shirts were usually one time, but sweaters wore over tops of shirts would have been worn multiple times as well. As I move through the piles of laundry each week, I have been noticing the quality of clothing is lower, washing more often simply means replacing them sooner, and also wasting water, energy and time!
So here are my tips to save money on laundry...and we will leave the chat about quality vs. price to another post!
(side note: do you remember those concert T's or hoodies from university that we still have 15-20 years later....I doubt our kids will be able to wear similar clothing more than 5 years from now.)

Savings Tip Of The Day: check your pharmacy

Collecting Coupons

When shopping at the Pharmacy, always look for coupon booklets, samples, etc from the Pharmacist.

WalMart occassionally has coupon booklets, samples and such available at the Pharmacy counter.

Shopper's Drug Mart also has coupon booklets many times. Money off and Optimum points offers.

Ask your Pharmacist, you might be surprised what they have to give you!

* doctors and dentists often have samples and coupons as well 🙂

Savings Tip Of The Day: Google It!

When something stops working, google how to fix it.

We have repared dripping showers, leaky toilets, lawnmower, dryer and more. This always saved us the minimum service call charge and usually much less in the end to repair, as we didn't pay labour.

Google the model number and brand, plus the problem gou are encountering. Chances are, someone out there has written about handling the same situation. You can often find video tutorials as well.

Happy Saving!

Savings Tip Of The Day: One Sour Grape Does Not Equal A Bad Bunch

I have mentioned this one before, but it needs to be repeated. CHECK THE CLEARANCE SHELF in your produce section of the grocery store.

These grapes were marked down to only $2 because of ONE grape being spoiled.

Or how about these tomatoes on 50% markdown for just one bad one as well.

It is hard enough to save mpney on fresh foods. Why on earth would I pay full price for these items when I can pay 50% less?! 

Always check the clearance racks...Always!

 

Happy Shopping!

Savings Tip Of The Day: Look Up….Way Up

Look High and Low.

When you are shopping, be sure to keep your eyes open and look high and low.

Manufacturers pay big bucks to have their products placed at eye level. The higher priced brands will be displayed where the majority of shoppers are bound to look.

ALWAYS look above and below eye level when browsing.

Happy Savings!

Savings Tip Of The Day: Per Unit Prices Are Key To Deals

 

When buying meat (or anything really),
Always work out the Per Unit price (per kg/lb). Bulk is not always best. 

If you look at the prices on shelves in the store, there is usually a per unit price on the sticker as well. Keeping a Price Book will help you keep track of what is a good per unit price on the items you purchase regularly.

I love getting 50% off meat. In this example it is chicken, which is something we eat several times a week.

I picked up 8 packs of 2 boneless skinless chicken breasts this morning. Each pack was around the same price and I paid $5.50/lb-50%= $2.75/lb

When I checked the "Bone In" packs they were $9.97/lb, and even the bulk bl/sl were  $5.95/lb. (50% off =$2.98/lb)

The best price was on the smallest packs!
So for our 3 weeks worth of chicken for lunches (8 lunches/week for 2 ppl) and a couple supper meals, I paid $23.08

Happy Savings!

Savings Tip Of The Day: You Don’t NEED 20 Bottles of Mustard!

While stocking up on a great deal is sometimes a strategy I would use, I have to apply some limits.

Unless the item is at an all time low price or on clearance, I can likely buy just a couple to get me through to the next sale. No one "needs" a stockpile of 20 mustard or 40 deodorant. There are expiry dates and space limitations to consider.

TIP: Everything you buy is on a 4-6 week sales cycle. If it is on sale this week, you will see it on sale for roughly the same price in 4 to 6 weeks.

Keeping a price book can help you in determining if a deal is really a great deal. You can save plenty each week based on sales, coupons and apps, without having to turn your house/storage room into a stockpiled space. That being said, a fee of each item you use on a regular basis is absolutely within reason. 4 to 6 deodorant in a house of 4 people will not last long, so keep track of what you have and how long it takes your family to use it. Then "stock up" accordingly to make it through to the next sales cycle.

Happy Savings!